Z čašníka na školiteľa pre prevádzky Jamieho Olivera
Písať o sebe nie je vždy ľahké. Skúsim sa vám predstaviť tak, aby toto čítanie nebolo až takým utrpením - takto začína svoj príbeh Milan Liška, ktorý sa len pred nedávnom vrátil na Slovensko po rokoch pôsobenia v Londýne.
Môj otec cestoval s kapelou po svete a tak už od malička som vedel, že aj ja raz pôjdem mimo Slovensko zistiť na vlastné oči, aké to vonku je. V momente, keď sme vstúpili do EÚ, zbalil som si svoje “švestky” a vyrazil do UK. V tom čase bola moja angličtina veľmi chabá až na pár viet a bol som rád, že si vôbec niečo nájdem. Začal som sa preto obzerať po práci v oblasti, kde netreba až tak veľa rozprávať a budem mať aspoň čo-to na nájom.
“Mekáč“ bola najjednoduchšia voľba. Mal som aké-také skúsenosti zo Slovenska, kde som za 5 rokov pôsobenia vyskúšal skoro všetky pozície. Pomáhal som pri otváračkách v Auparku a Avione a stretol som pri tom množstvo super ľudí.
Ale späť k UK. Popri práci v McDonald's (McD) som začal študovať, aby som sa viac zdokonalil v jazyku. Mimochodom, jedna z najdôležitejších vecí pri práci v zahraničí je znalosť jazyka. Ten vám otvorí dvere kam treba. Keďže plat v McD bol veľmi nízky, začal som troška špekulovať a obzerať sa po niečom lepšom. Aké máte sebavedomie je druhá dôležitá vec, na ktorú treba myslieť.
Mne to trvalo asi rok a pol, kým sa nabral odvahu vymeniť McD za Pizza Express. Klasická high street chain, pôsobiaca na domácom trhu od roku 1965. Päť rokov som pracoval na „floore“ ako čašník. Mal som možnosti skúsiť si manažérsky chlebík, ale v tom čase som nehľadal väčšiu zodpovednosť a menšiu výplatu. Ono to chvíľku trvá, kým príde ten správny moment. A keď príde, tak to budete cítiť v kostiach. Moje manažérske začiatky neboli veľmi ľahké. Nikdy som nemal svojho mentora, ani niekoho, kto by mi poradil alebo pomohol. Všetko som sa učil sám, pekne krok po kroku.
Po dvoch rokoch práce ako Assistant manažér som sa rozhodol, že to skúsim ako vedúci. Išiel som na pár pohovorov a čuduj sa svete, Tragus group, dnes CDG mi dalo šancu. 18 mesiacov som riadil malú francúzsku reštauráciu vo veľmi príjemnej časti severného Londýna. Highgate je dedinka v srdci Londýna, známa pre svoju koncentráciu známych hercov a spevákov. Preto stretnúť v reštaurácii hercov ako Jude Law, Clive Owen, Hayley Atwell alebo frontmana skupiny Oasis Liama Gallaghera a členky skupiny Spice Girls nebolo až také nezvyčajné. Bolo to veľmi príjemné obdobie, na ktoré veľmi rád spomínam. Po počiatočnom strese z dokazovania, že to zvládnem a v časoch, kedy sa CDG rozhodla zatvoriť asi 50 reštaurácií som bol milo prekvapený, že moja reštaurácia dostala nový šat v podobe nemalej investície.
Aj napriek dobre rozbehnutej kariére som sa začal troška nudiť a keď som sa cez LinkedIn zoznámil s kontaktom pracujúcim pre Jamieho Olivera, neváhal som a utekal na stretnutie. Slovo dalo slovo a o 6 týždňov neskôr som pracoval na Piccadilly, flagship Jamie Oliver Group v Londýne. Táto 5-poschodová mašina ma naučila veľa a okrem toho, že som behal po schodoch hore-dole ako zajac, som sa naučil lepšie organizovať, rozvrhnúť si pracovný čas, neustále kontrolovať, trénovať a správne komunikovať. Keď pracujete pre spoločnosti ako Jamie Oliver, váš osobný život ide troška bokom a nie každý to dokáže uniesť dlho.
Asi o rok neskôr mi prišla dalšia zaujímavá ponuka. Pre mňa úplne nové prostredie, Chelsea Harbour Club, sieť skupiny David Lloyd Leisure. Chelsea Club je flagship tejto skupiny a mne bola ponúknutá pozícia Head of F&B. Veľa zodpovednosti v športovom prostredí, kde sa stres dal pekne vybiť vo fitku, na tenisovom kurte alebo pri plávaní. Mimochodom, bola to dobrá skúsenosť, ktorá mi otvorila oči. Nie je všetko zlato čo sa blyští. 14 mesiacov neustáleho tréningu, plánovania, organizovania špeciálnych eventov, ale aj byť v strehu, kedy príde člen kráľovskej rodiny na kávičku, sa može zdať ako super práca.
Každý máme svoje hodnoty a princípy, ktoré kladieme na prvé miesto a preto po krátkom zvažovaní som sa rozhodol osamostatniť. Po rokoch v riadiacom manažmente som sa vrátil k tomu, čo ma najviac baví. A to je tréning a coaching. Od novembra 2017 som začal externe spolupracovať na medzinárodných otváračkách Jamie Oliver International. V decembri som otváral JO na terminále 3, Vienna Airport a v januári zas Lisbon Central.
Vo februári som sa presunul na Slovensko, kde sa práve v tomto momente obzerám po spolupráci s ďalšími profesionálmi z gastro oblasti a rozbieham aj vlastné poradenské a tréningové aktivity.
Zoznam článkov Seriál Návraty
- Vraciam sa domov po 16 rokoch
- Chcem pomôcť hotelom zarábať
- Z čašníka na školiteľa pre prevádzky Jamieho Olivera
- Prácu musíte robiť srdcom a poctivo.
- Domov je domov
- Slovensko si môj návrat zaslúži.
- Prečo sa chcem vrátiť do rodnej krajiny.
- Odišla som len na jednu sezónu.
- Hotelierstvo buď milujete alebo nenávidíte.
- Návrat sme nazavrhli.
- Chcem pomôcť Tatrám.
- Slovensko mi bolo primalé.